2018 London Summer N&I Results

London Region’s 5th (in the current era) Summer Novice and Intermediate Competition was held on a sweltering Sunday 8th July. 80 plucky, sweaty fencers, some familiar faces and a lot of new ones, took part in this increasingly popular six weapon competition (up from 41 in 2015) travelling from as far as Manchester, Birmingham and Nottingham. In fact 24 made the early morning journey from outside the home counties.

The day proceeded well under the masterful direction of Chairman Sandy Sandford Floor Manager James Kneller with Chris Tidmarsh and Rosemarie Gilmour in DT, Mike de Bono and Andrew Nisbet in Armoury and Hazel Herbert, usually on DT, in the vital catering department for a change and of course our 12 referees.

The day started and finished on time, despite a couple of computer glitches in the middle, but that everyone went home happy, whether with medals or without, meant another great day of fencing.

Do click on the pictures for larger versions and sorry we did not get all the medal winners this time, but we do have a little gallery of fun pics for you. (If you have any pictures of the missing medallists send them to webadmin@londonregionfencing.org.uk and we’ll post them). PS Thank you Nottingham.

We hope to see you for our 2nd team competition in October which is always good fun, too or our Winter N&I next January and not forgetting the CAPITAL Open in December.

Have a great summer.

Foil
Womens NoviceWomens IntermediateMens NoviceMens Intermediate
 Ranking  Name  First name  Club
 1   DI BELLA   Laura   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 2   KOLAS   Samradnyee   KINGS COLLEGE LONDON FENCING CLUB 
 3   LI   Laurinda   LONDON FENCING CLUB 
 3   RABIER   Melanie   ST ALBANS FENCING CLUB 
 5   STILLIBRAND   Lizzy   RADCLIFFE SWORD CLUB 
 6   GIBBONS   Alli   MALLARD FENCING CLUB 

 Ranking  Name  First name  Club
 1   CASE-PUNTER   Isobel   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 2   BRETTINGHAM   Madeleine   BLACKHEATH FENCING CLUB 
 3   ARMAND   Juliette   SALLE OXON 
 3   NODA   Miho   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 5   BOTSFORD   Laura   SAXON FENCING CLUB 
Womens Intermediate Foil

Womens Intermediate Foil

 Ranking  Name  First name  Club
 1   NGO   Le   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 2   THAKKAR   Pranav   SAXON FENCING CLUB 
 3   KIRKHAM   Jake   HITCHIN FENCING CLUB 
 3   ZILIC DE ARCOS   Federico   OXFORD UNIVERSTIY FENCING CLUB 
 5   SIMPSON   Mark   SAXON FENCING CLUB 
 6   MILLER   Robert   CLUB DES ARTISTES 
 7   FAVELL   Paul   RADCLIFFE SWORD CLUB 
 8   GORDON   Alexander   ST ALBANS FENCING CLUB 
 9   LISANTI   Emilio   EGHAM FENCING CLUB 
 10   POXON   Gareth   RADCLIFFE SWORD CLUB 

 

 Ranking  Name  First name  Club
 1   BANKES   William   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 2   HARRINGTON-JOHNSON   Dale   SALLE BOSTON 
 3   DELBOYER   Alistair   RADCLIFFE SWORD CLUB 
 3   MILES   Graham   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 5   LI   Weiqi   FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 6   WOOLLARD   Nick   SALLE PAUL FENCING CLUB 
 7   BROSNAN   Gerald   SALLE PAUL FENCING CLUB 
 8   CASANOVA   Juan   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 9   HOGAN   Tom   HITCHIN FENCING CLUB 
 10  CRONIN  Thomas  CENTRAL LONDON FENCING CLUB
 11  HALEY  Stephen  LONDON FENCING CLUB
 12  KERSHAW  Christopher  UNATTACHED

Mens Intermediate Foil

Épée
Womens NoviceWomens IntermediateMens NoviceMens Intermediate
 Ranking  Name  First name  Club
 1   SCHERMANN   Pamela   CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 2   BRODIE   Millie   NORTHAMPTON FENCING CLUB 
 3   LUSTED   Ellis   BLACKHEATH FENCING CLUB 

 Ranking  Name  First name  Club
 1   PRITCHARD   Lucy-Ann   DACORUM MODERN PENTATHLON 
 2   HIBBERT   Jacqueline   THE CITY FENCING CLUB 
 3   FARMANFARMAIAN   Ariana   BRIXTON FENCING CLUB 
 3   HILL   Rukia   ST ALBANS FENCING CLUB 
 5   CZAP   Agata   HAVERSTOCK FENCING CLUB 
Womens Intermediate Epee

Womens Intermediate Epee

 

 Ranking  Name  First name  Club
 1   STOREY   Tom   LEON PAUL EPEE 
 2   BAKER   Jeremy   LEON PAUL EPEE 
 3   BRODIE   Jason   NORTHAMPTON FENCING CLUB 
 3   NEVILLE   Rafael   LONDON FENCING CLUB 
 5   THOMAS   Adrian   LUSO FENCING ACADEMY 
 6   NIKOLAOU   Nikos   COBHAM FENCING CLUB 
 7   NAWROCKI   Dominik   EGHAM FENCING CLUB 
 8   REEVE   Stacey   CHELMSFORD FENCING CLUB 
 9   HOODLESS   William   READING FENCING CLUB 
 10   WATTERS   John   SALLE ETON FENCING CLUB 
Mens Novice Epee

Mens Novice Epee

 

 Ranking  Name  First name  Club
 1   ZALOUANI   Yacine   BRIXTON FENCING CLUB 
 2   FARMANFARMAIAN   David   BRIXTON FENCING CLUB 
 3   JOHNSON   Levi   NORTHAMPTON FENCING CLUB 
 3   WILLMOTT   Paul   NORTHAMPTON FENCING CLUB 
 5   BUSSELL   David   LONDON FENCING CLUB 
 6   RICHARDSON   Mark   WIMBLEDON FENCING CLUB 
 7   MOLINO   Maurizio   CLUB DES ARTISTES 
 8   BALBONTIN   Roberto   LEON PAUL EPEE 
 9   SEALE   Alexander   SAXON FENCING CLUB 
 10   FAZAKERLEY   Henry   BLACKHEATH FENCING CLUB 
 11   HOGARTH-SCOTT   Jolyon   CLUB DES ARTISTES 
 12   BOJARSKI   Samuel   DACORUM FENCING CLUB 
 13  STEPINAC  Maxim  ACADEMIE D’ESCRIME
 14  HUGHES  Michael  LUSO FENCING ACADEMY
Mens Intermediate Epee

Mens Intermediate Epee

 

Sabre
Womens NoviceWomens IntermediateMens NoviceMens Intermediate
 Ranking  Name  First name  Club
 1   HOLLINGBERY   Anna   DACORUM FENCING CLUB 
 2   KAN   Lauren   QUEEN MARYS BARTS AND THE LONDON FENCING CLUB 
 Ranking  Name  First name  Club
 1   WONG   Katrina   CAMDEN FENCING CLUB 
 2   LUCY -ANN   Pritchard   DACORUM 
Womens Intermediate Sabre

Womens Intermediate Sabre

 Ranking  Name  First name  Club
 1   MITCHELL-ROWE   Deco   BLACKHEATH FENCING CLUB 
 2   PRITCHARD   Lewis   DACORUM FENCING CLUB 
 3   PANER   Darren   ASHBURTON FENCING CLUB 
 3   SOUTER   Matthew   UNIVERSITY OF LONDON FENCING CLUB 
 5   PAK   Cheng Yeen   UNIVERSITY OF LONDON FENCING CLUB 
 Ranking  Name  First name  Club
 1   MCDOUGALL   David   CAMDEN FENCING CLUB 
 2   MCGEE   Connor   UNIVERSITY OF NOTTINGHAM 
Pictures