London Region Youth Championship 2022 Results

13th March 2022

Foil

Under 14 Boys Foil

 1 Q WAGDI  Yaqub  SALLE PAUL 
 2 Q CREES  Ashley  SALLE PAUL 
 3 Q CHAN  Hong Yiu  SALLE PAUL 
 3 Q GOFF  Nathaniel  ZFW FENCING CLUB 
 5 Q BOOTH  Gus  ZFW FENCING CLUB 
 6 Q NASONOV  Grigoriy  ZFW FENCING CLUB 
 7 Q MUNK  Olaf  SALLE BOSTON 
 8 Q KOWALSKI  Max  ST BENEDICTS 
 9  BET-MANSOUR  Ayrton  SUSSEX HOUSE FENCING CLUB 
 10  CASTAGNERA-BOND  Aurélien  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 11  KOPOI  Charles  ST BENEDICTS 
 12  DREW  Lucian  ST BENEDICTS 
 13  DOWNES  Aaron  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 14  JAKOBI  Sam  DREAM FENCING ACADEMY 

Under 16 Boys Foil

 1 Q BEARDMORE-ESTEBAN  Sebastian  ZFW FENCING CLUB 
 2 Q ZHAO  Rui  SALLE PAUL 
 3 Q DOWNING  Oliver  SALLE BOSTON 
 3 Q WAGNER  Lucas  CHAMPION CLUB 
 5 Q PICTON TULLY  Harri  SALLE PAUL 
 6 Q JENKINS  Louis  ST BENEDICTS 
 7 Q MASCARI  Marco  BATTERSEA FOIL 
 8 Q JEN  Maximilian  DREAM FENCING ACADEMY 
 9  BEDWIN  William  ST BENEDICTS 
 10  KNOWLES  Alexander  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 11  DOBBIN  Tom  ST BENEDICTS 
 12  HEESE  Aimon  BATTERSEA FOIL 
 12  MOORE  Joseph  ANGELS LONDON FENCING CLUB 

Epee

Under 12 Boys Epee

 1 Q HURSEVER  Timur  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 2 Q WANG  Bintong  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 3 Q HARRINGTON  Luke  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 3 Q NGOKA  Solu  SALLE PAUL 
 5 Q VARKEY  Leo  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 6 Q GUIDI  Leonardo  WETHERBY PREP SCHOOL 
 7 Q MATTSSON  Carl  WETHERBY PREP SCHOOL 
 8 Q PENG  Ziyang  WETHERBY PREP SCHOOL 
 9 Q SOUSSA  Zachariah  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 10 Q VERGHIS-SMITH  Louis  KENSINGTON FENCING CLUB 
 11 Q FUNG  Winston  SALLE PAUL 
 12 Q LU  Nuo  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 13 Q ZAHARIEV  Rafi  DREAM FENCING ACADEMY 
 14  COSTA  Camillo  SALLE PAUL 
 15  JELF  Markus  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 16  STEINER  Carl  HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 17  PHILIP  Lakshman  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 18  FAIRHOLME  James  WETHERBY PREP SCHOOL 
 19  REBATTET  Edouard  DREAM FENCING ACADEMY 
 20  LENIOR-EMANUEL  Alexander  CHELSEA FENCING CLUB 
 21  HOPKINSON  Cyrus  KENSINGTON FENCING CLUB 
 22  WRIGHT  Harry  WETHERBY PREP SCHOOL 
 23  LIPOFF  Côme  BRIXTON FENCING CLUB 
 24  EDWARDS  Leo  SALLE PAUL 
 25  SUNDRAVORAKUL  Praj  KENSINGTON FENCING CLUB 
 26  LETTIERI-LUPU  Robin  KENSINGTON FENCING CLUB 
 27  COATES  Dylan  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 28  MU  Alexander  KENSINGTON FENCING CLUB 
 29  ANDREW  James  WETHERBY PREP SCHOOL 

Under 14 Girls Epee

 1 Q CRUICKSHANK  Isabella  CHELSEA FENCING CLUB 
 2 Q PALMER  Agnes  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 3 Q BARAHONA  Annabella  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 3 Q MITZOVA  Emma  SALLE PAUL 
 5 Q SHUTE  Ffion  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 6 Q DELCHEV  Emily  SALLE PAUL 
 7 Q SURESH  Zina  SALLE PAUL 
 8 Q MOORE  Kayla  CHELSEA FENCING CLUB 
 9  ZIKARA  Leena  DREAM FENCING ACADEMY 
 10  BOURRETTE  Cordelia  CHELSEA FENCING CLUB 
 11  PARDELLAS-MARRA  Estella  CHELSEA FENCING CLUB 
 12  ZAHARIEVA  Lexi  DREAM FENCING ACADEMY 
 13  KHETANI  Khushi  SALLE PAUL 

Under 16 Girls Epee

 1 Q HILLIER  Harriet  CHELSEA FENCING CLUB 
 2 Q GERHARDT  Sofia  CHELSEA FENCING CLUB 
 3 Q BUSTNES  Erika  CHELSEA FENCING CLUB 
 3 Q YULDASHEVA  Sophie  CHELSEA FENCING CLUB 
 5 Q SURESH  Zoya  SALLE PAUL 
 6 Q LEMER  Vanessa  CHELSEA FENCING CLUB 
 7 Q PESCIARELLI  Elena  DREAM FENCING ACADEMY 
 8 Q TSIMELZON  Julia  DREAM FENCING ACADEMY 
 9  ASSETTO  Virginia  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 10  EICHACKER  Carolina  DREAM FENCING ACADEMY 

27th February 2022

Foil

Under 12 Boys Foil

1Q LI  Ethan Bingxuan  SALLE BOSTON 
2Q KENT  Wilfred  BATTERSEA FOIL 
3Q HURSEVER  Timur  SUSSEX HOUSE FENCING CLUB 
3Q PRUTICA  Tudor  SALLE PAUL 
5Q CHU  Timothy  FENCERS CLUB LONDON 
6Q LUIS  Benjamin  SALLE PAUL 
7Q GOULD  Henry  ST BENEDICTS 
8Q PICTON TULLY  Oskar  SALLE PAUL 
9Q O’DONNELL  Arthur  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
10 BERNDORFER  Felix  SALLE PAUL 
11 KOWALSKI  Lucas  ST BENEDICTS 
12 QIAO-RIZAE  Jeffery  ST BENEDICTS 
13 THOMAS  Arthur  SAXON FENCING CLUB 
14 VOGEL  Vincent  SALLE BOSTON 
15 THOMAS  Finbarr  SAXON FENCING CLUB 
16 NELTHORPE  Moses  ZFW FENCING CLUB 
17 MILTCHIN  Kris  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
18 OGILVY  Ivo  SUSSEX HOUSE FENCING CLUB 
19 ANDREICHUK  Leander  DREAM FENCING ACADEMY 

Under 12 Girls Foil

 1 Q CHEUNG  Sum Yuet  SALLE PAUL 
 2 Q SALAS  Alexandra  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 3 Q HOFMANN  Isabel  ZFW FENCING CLUB 
 3 Q LI  Sophia  FENCERS CLUB LONDON 
 5 Q WHITE  Olivia  ZFW FENCING CLUB 
 6 Q SCHAUER  Eva  ZFW FENCING CLUB 
 7 Q HOWARD  Meredith  SAXON FENCING CLUB 
 8 Q SUNDERLAND  Florence  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 9  KOWALSKI  Lara  ST BENEDICTS 
 10  WESTIN  Henrietta  THE FENCING SCHOOL 
 11  FITZWILLIAMS  Emily  SALLE BOSTON 
 12  REIS-BENNETT  Louannie  THE FENCING SCHOOL 
 13  BEN-ARI  Hila  ZFW FENCING CLUB 
 14  PASCIAK  Maria  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 14  SANDHU  Kanika  ST BENEDICTS 

Under 14 Girls Foil

 1 Q CLEMENT  Emily  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 2 Q GOYARROLA  Ines  SALLE BOSTON 
 3 Q DI STEFANO  Sofia  SALLE BOSTON 
 3 Q WHITTINGHAM  Iris  FIGHTING FIT FENCING CLUB 
 5 Q BAKLA  Meyra  THE FENCING SCHOOL 
 6 Q WALSHE  Emily  BATTERSEA FOIL 
 7 Q MUTH  Paula  SALLE BOSTON 
 8 Q TASSI  Regina  BATTERSEA FOIL 
 9 Q LANG  Layla  THE FENCING SCHOOL 
 10  GILBERT-HEITLER  Eliana  SALLE PAUL 
 11  RUIZ  Karolina  ESCRIME ACADEMY 
 12  BANKOLE  Tiffany  NEWHAM SWORDS 
 13  DE REYES MEZBUR  Oona  DREAM FENCING ACADEMY 
 14  TOURNAIRE  Ines  ST BENEDICTS 
 15  MCMAHON  Ava  ST BENEDICTS 
 16  DONOGHUGH  Grace  ST BENEDICTS 
 17  O’LOUGHLIN  Lauren  ESCRIME ACADEMY 

Epee

Under 12 Girls Epee

 1 Q MAUDSLEY  Agnes  KENSINGTON FENCING CLUB 
 2 Q PANYANDEE – CAPPELLI  Lea  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 3 Q CIAMPOLINI MANLEY  Victoria  CHELSEA FENCING CLUB 
 3 Q STEWART  Gwenan  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 5 Q WALKER-HAWORTH  Anna  QUEENS GATE SCHOOL FENCING CLUB 
 6 Q SAMUEL-LAJEUNESSE  Matilde  CHELSEA FENCING CLUB 
 7 Q DENISOVA  Margarita  CHELSEA FENCING CLUB 
 8 Q SCOTT  Eleanor  QUEENS GATE SCHOOL FENCING CLUB 
 9  STRAUVEN  Sophie  KENSINGTON FENCING CLUB 
 10  MARRA  Beatrice  SALLE PAUL 
 11  DONATO  Isabella Clotilde  QUEENS GATE SCHOOL FENCING CLUB 
 12  E-YEH FURLEY  Annabelle  BRIXTON FENCING CLUB 
 13  BUSCH  Phoebe  KENSINGTON FENCING CLUB 
 14  ATHERTON HERNANDEZ  Isabel  UNATTACHED 

Under 14 Boys Epee

 1 Q ESIOVWA-THOMPSON  Oghenegaren  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 2 Q NICHOLAS  Alex  CHELSEA FENCING CLUB 
 3 Q BOWDEN  Jake  ST BENEDICTS 
 3 Q CHIAPPINI  Ernesto  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 5 Q SURESH  Zehen  SALLE PAUL 
 6 Q MAUDSLEY  Hector  KENSINGTON FENCING CLUB 
 7 Q DACQUAY  Benjamin  DREAM FENCING ACADEMY 
 8 Q CRISAFULLI  Federico  HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 9 Q PECCI  Lorenzo Carlo  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 10 Q SAMUEL-LAJEUNESSE  Alexander  CHELSEA FENCING CLUB 
 11 Q VEYSEY  Sacha  KENSINGTON FENCING CLUB 
 12  CULLINANE  Arthur  WETHERBY PREP SCHOOL 
 13  NUR SHAH  Constantine  DREAM FENCING ACADEMY 
 14  FURLEY  Matthew  BRIXTON FENCING CLUB 
 15  STRAUVEN  Conrad  KENSINGTON FENCING CLUB 
 16  HOPKINSON  Daara  KENSINGTON FENCING CLUB 
 17  DRATWINSKI  Zeno  DREAM FENCING ACADEMY 
 18  BASIROV  Maximilian  WETHERBY PREP SCHOOL 
 19  CHOW  Tin Yat Ayman  SALLE PAUL 
 19  HARUNA  Eric  HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 21  KALLINI  Murad  WETHERBY PREP SCHOOL 
 22  WALKER  Sasha  DREAM FENCING ACADEMY 
 23  GURIANOV  Luka  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 

Under 16 Boys Epee

 1 Q LUMINEAU  Tristan  LONDON FENCING CLUB 
 2 Q CUZME RIGO  Juan Antonio  CHELSEA FENCING CLUB 
 3 Q BUSCH  Zachary  KENSINGTON FENCING CLUB 
 3 Q ROBERTS  Magnus  DREAM FENCING ACADEMY 
 5 Q N’DIAYE  Oskar  ESCRIME ACADEMY 
 6 Q CRISAFULLI  Edoardo  HAVERSTOCK FENCING CLUB 
 7 Q ZORZI  Luca  KNIGHTSBRIDGE FENCING CLUB 
 8 Q YBARRA  Benjamin  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 9  PYURBEEV  Lev  CHELSEA FENCING CLUB 
 10 KUKHAREV  Vladimir  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 11  RUSSO DE MIDDEL  Ruggero  CENTRAL LONDON FENCING CLUB 
 12  MEYER  Augustin  ESCRIME ACADEMY 
 13  CASIN  Adrien  ESCRIME ACADEMY 
 14  SIMON  Joseph  ESCRIME ACADEMY 

6th February 2022

Sabre

Under 12 Boys Sabre

1Q Chamberlain Hector Camden Fencing Club

2Q Connac Camille Camden Fencing Club

3Q CHICHE BAPTISTE Camden Fencing Club

Under 12 Girls Sabre

1 Q Habenicht Keira Camden Fencing Club

2Q Echeverria Rayen Camden Fencing Club

3 Q Newman Yana Camden Fencing Club

Under 14 Boys Sabre

1Q Habenicht Luz Camden Fencing Club

2Q Memisoglu Demir Dream Fencing Academy

3Q Bowden Zachary St Benedicts

3Q Wyporski-Woodley Arkady Camden Fencing Club

5Q Wagner Max Camden Fencing Club

Under 14 Girls Sabre

1Q Aziz-Picardet Eva Camden Fencing Club

2Q Rider Elektra Camden Fencing Club

Under 16 Boys Sabre

1Q Stephenson Joe Camden Fencing Club

2Q Gurprasad Raphael Camden Fencing Club

3Q Ballman Adam Dream Fencing Academy

3Q Chbib Oubai St Benedicts

5Q Hamid Idris-Suleiman Dream Fencing Academy

Under 16 Girls Sabre

1Q Lindsay Lucie Camden Fencing Club

2Q CHILKOTI SIDDHANGANA Dream Fencing Academy

3Q Bennaceur Leila Camden Fencing Club

Under 18 Boys Sabre

1Q Lambe Thompson Frankie Camden Fencing Club

2Q Shelmerdine Dexter St Benedicts

3Q Harms Owen Dream Fencing Academy

3Q Vaughan Christopher St Benedicts

5Q Balogh Samuel St Benedicts

Under 18 Girls Sabre

1Q Bourrette Eugenie Unattached

2Q Morris Megan Dream Fencing Academy

Foil

Under 16 Girls Foil

1Q Yeung Angelina Fencers Club London

2Q Green Marisa ZFW Fencing Club

3Q Dewilde Isabella Fighting Fit Fencing Club

3Q Mehra Sophie ZFW Fencing Club

5Q Hanna Catherine Fencers Club London

6Q Taiwo Oyinlade City Of London School For Girls

7Q Llinares Perales Elena St Benedicts

8Q Lee Rishon City Of London School For Girls

9 Ades Sylvie City Of London School For Girls

10 Hart Georgia Unattached

11 Bestic Keesha Dream Fencing Academy

12 Jen Josephine Dream Fencing Academy

Under 18 Boys Foil

1Q Ansari Ayaan Battersea Foil

2Q Zazo Ethan Fencers Club London

3Q Kennedy Alexander ZFW Fencing Club

3Q Kolas Shalang ZFW Fencing Club

5Q Miltchin Alek Fighting Fit Fencing Club

6Q Barter Ethan St Benedicts

7Q AL-MOHSIN ALI Academy Zorro Club

Under 18 Girls Foil

1Q Castillo-Bernaus Katie Salle Boston

2Q Sitanyi Lili Fencers Club London

3Q Lim Yilu Unattached

3Q zhao jing Salle Paul

Epee

Under 18 Boys Epee

1Q Dietrich Avery Salle Paul

2Q Meyer Paul Escrime Academy

Under 18 Girls Epee

1Q Attellesey Inaas Knightsbridge Fencing Club

2Q Lumineau Juliet  Salle Paul

3Q Bourrette Eugenie Unattached

3Q Calvo Moreno Jimena  Chelsea Fencing Club

5Q Abaidildinova Zhaniya Dream Fencing Academy

6Q Albersmeier Vanessa Escrime Academy

7Q Crawford-Brunt Claudia Chelsea Fencing Club

Share
Share
Share